ślub cywilny

Wybierz idealne miejsce na ślub cywilny

20-07-22 | Post dodany przez Kinga Szymańska

Małżeństwo cywilne to małżeństwo między dwojgiem osób zawarte przez urzędnika państwowego. Małżeństwo cywilne to legalna ceremonia, która nie ma charakteru religijnego, ale nadal ma te same prawa i obowiązki, co tradycyjny ślub kościelny.

Ślub cywilny może być zawarty w wielu różnych miejscach, np. w sądzie czy w biurowcu czy na świeżym powietrzu. Jedynym wymogiem, aby tego rodzaju ceremonia była uznana za legalną, jest to, że musi być odprawiana przez kogoś, kto jest do tego upoważniony. Ta osoba może być sędzią, burmistrzem lub innym urzędnikiem państwowym.

Plusy i minusy zawarcia małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego w Polsce

Małżeństwo to duży krok w życiu każdej pary i niektórym osobom może być trudno podjąć taką decyzję. Ważne jest, aby znać wady i zalety zawarcia małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego w Polsce.

Zaletą zawarcia małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego jest to, że cały proces zajmie mniej niż godzinę, ceremonia może być spersonalizowana i nie ma ograniczeń co do tego, kto może uczestniczyć. Minusy polegają na tym, że nie jest to prawnie wiążące, nie ma zaangażowania religijnego, a goście są ograniczeni do dwóch osób.

ochocka porady slub cywilny w urzedzie w polsce

Polskie przepisy dotyczące ślubów cywilnych

W Polsce dopuszcza się śluby cywiln. Ustawa o ślubach cywilnych jest częścią polskiego Kodeksu Cywilnego. Polski kodeks cywilny definiuje małżeństwo jako dobrowolny związek dwojga ludzi, nieograniczony więzami krwi, w celu wspólnego życia i stworzenia rodziny. Aby małżeństwo było legalne w Polsce, obie strony muszą mieć ukończone 18 lat i nie mieć innego małżonka. Konieczna jest również zgoda obu stron.

Najładniejsze miejsca na ślub cywilny w Polsce

Ślub cywilny to rodzaj ceremonii ślubnej, podczas której małżeństwo zawiera urzędnik państwowy, taki jak sędzia lub burmistrz, a nie urzędnik z duchowieństwa.

W Polsce jest wiele pięknych miejsc, w których można urządzić ślub cywilny. Niektóre z tych miejsc to: Zamek Królewski w Warszawie, Pałac na Wodzie we Wrocławiu oraz Muzeum Tradycji Mazowieckich w Warszawie. Nie obowiązuje rejonizacja, ślub cywilny może się odbyc w dowolnym USC w Polsce lub za dodatkową opłatą (1000 zł) poza urzędem. Jedyny warunek to bezpieczeństwo ceremonii. Coraz więcej młodych par organizuje wesela w plenerze – na plaży, w lesie, nad brzegiem jeziora/morze czy nawet w ogrodzie.